RAKSTU RAKSTUS IZRAKSTĪJU

 
 Tuvojoties valsts svētkiem, katrs no mums arvien vairāk sāk apzināt piederību savai  valstij un tautai. Jau no seniem laikiem latvju tautu vieno spēka zīmes, kuras mūsu senči izmantojuši, sargājot sevi, saimi un mājokli. Latvju raksts ir mūsu tautas izpausme.

2016.gada 10. novembrī Latviešu kultūras centra kolektīvi piedāvā latvisko zīmju apkopojumu, katru zīmi izdziedot un izdancojot koncertā RAKSTU RAKSTUS IZRAKSTĪJU.

Koncertā piedalās: Bērnu deju kolektīvs “Pienupīte” (vad. I.Pīnupe, I.Zuģicka), bērnu folkloras ansamblis “Dzīsmeite” (vad. L.Vaivode), deju ansamblis “Laismeņa” (vad. D.Soldāne), tautas mūzikas ansamblis “Rakari” (vad. Ē.Daugulis), vidējas paaudzes deju kolektīvs “Saime” (vad. V.Tāraude), folkloras kopa “Svātra” (vad. S.Teivāne), folkloras ansamblis “Dzīsme" (vad. L.Vaivode) un senjoru deju kolektīvs “Atbalss” (vad. I.Mironovs).

Lūznavas muižas Otrajā Kadriļu naktī tika izdejotas latviešu un lietuviešu kadriļas

19. novembrī 19.00 Lūznavas muiža notika otrā Kadriļu nakts, kas ļāva atgriezties 20. gs. sākuma saviesīgajā dzīvē izdejojot ne tikai latviešu, bet arī citu tautu kadriļas.

Novembra vidū notiekošā Kadriļu nakts turpināja maijā iesākto Kadriļu nakts pasākumu, kļūstot par tradīciju 20. gadsimta sākuma deju godināšanā Lūznavā. Šoreiz kadriļas ierādīja un dejot aicināja Latvijas Universitātes deju folkloras kopa “Dandari” (Rīga), deju kopa “Dziga” (Rēzekne), folkloras dziesmu un deju kopa “Svātra” (Daugavpils), kā arī lietuviešu kadriļas ierādīs folkloras kopa “Poringė” no Viļņas.Kadriļu balli arī šoreiz vadīs “balles maršals”, kurš pieteiks dejas un izskaidros katras dejas izvešanas kārtību. Balles dalībnieki, tērpušies Kadriļu naktij, tika aicināti ievērot 20. gs. sākuma modes tendences.

„Svātra” iepazina Gruzijas viesmīlību

Oktobra nogalē Latviešu kultūras centra folkloras dziesmu un deju kopa „Svātra” pārstāvēja Latviju un Daugavpili tūrisma un kultūras tradīciju festivālā Batumi, Gruzijā un viesojās Kedā pie saviem draugiem, folkloras kopas „Elesa”. 

Kopas „Svātra” vadītāja Sarmīte Teivāne stāsta, ka tās bija četras emocijām un piedzīvojumiem piesātinātas dienas, jo varēja pārpilnām izbaudīt gruzīnu viesmīlību, nobaudīt nacionālos ēdienus – hinkali, hačapuri un riekstu kārumu čurčellu, izgaršot Gruzijas vīnus, tīksmināties par pasakainajām kalnu ainavām, baudīt fantastiskos gruzīnu dziedājumus. Dažiem „Svātras” dalībniekiem jau iepriekš ir izdevies pabūt Gruzijā, taču ikreiz šī valsts spējot pārsteigt. 

 

Svātra uzstājas Daugavpils 12. vidusskolā

No š.g. 25.septembra līdz 1.oktobrim Daugavpils 12.vidusskolā Eiropas Savienības Erasmus+ programmas projekta “Better Environment, Better Future” (“Labāka vide, labāka nākotne”) ietvaros notika divas tikšanās: Starpvalstu projekta sanāksme un mācīšanās/ mācīšanas/ mācību aktivitāte, kuras ietvaros Erasmus+ komandas skolēni un skolotāji savā skolā uzņēma 22 skolēnus un 17 skololotājus no Lietuvas, Bulgārijas, Slovākijas, Polijas, Turcijas, Itālijas, Portugāles un Spānijas.

Lai pilsētas ciemiņus iepazīstinātu ar Latgales kultūras tradīcijām, kā arī iemācītu latgaliskās rotaļdejas, projekta īstenotāji 29.septembrī uzaicināja folkloras kopu "Svātra", lai 12.vidusskolas telpās sniegtu koncertu. Pasākums izvērtās jautrs un sirsnīgs.

 

Svātra dodas uz Gruziju

Svātra piedalās folkloras festivālā Baltkrievijā

Laika posmā no 23.-25.09.16. Daugavpils Latviešu kultūras centra dziesmu un deju folkloras kopa "Svātra" Gomeļas apgabalā (Baltkrievia) piedalījās folkloras festivālā "Zov Poļesje". 

 

LATGALES FOLKLORAS SKOLA 2016

Daugavpils Latviešu kultūras centrs un folkloras kopa “Svātra” sākot no šī gada 6.oktobra organizēs Latgales folkloras skolu 2016.

Šī jau būs trešā reize, kad pateicoties KKF Latgales programmas atbalstam, Latgales folkloras kustības dalībniekiem un folkloras attīstībā ieinteresētiem ļaudīm, būs iespēja apmeklēt meistarklases  tradicionālo mūzikas instrumentu spēlē, tradicionālajā dziedāšanā un latviešu tradicionālajā dejā.

Pārsvarā šī gada nodarbības būs kā iepriekšējo gadu nodarbību turpinājums, kurās dalībnieki varēs turpināt apgūt  zināšanas tradicionālajā kultūrā. Jaunu dalībnieku (bez iepriekšējām zināšanām) uzņemšana ir paredzēta Etnogrāfiskās kokles spēles nodarbībās.

Folkloras kopu sadziedāšanos Jozefovas parkā

"SVĀTRA" 2016.gada 11. septembrī, aicināja visus interesentus uz Naujenes pagasta Juzefovas parku, kur nu jau piekto reizi notika folkloras kopu sadziedāšanās pasākums „Atvasara Juzefovā”, kas sākās Juzefovas parkā uz radošajām izdarībām un sadziedāšanos pulcējās 13 kolektīvi no vairākiem novadiem.

Pasākumā piedalījās Daugavpils novada kolektīvi - Naujenes kultūras centra folkloras kopa „Rūžeņa” (vad. I. Zeile), Dubnas pagasta folkloras kopa „Atzola” (vad. M. Umbraško), Ambeļu kultūras nama folkloras kopa „Speiga” (vad. I. Skutele), Vaboles etnogrāfiskais ansamblis „Vabaļis” (vad. A. Uškāns), Nīcgales pagasta folkloras kopa “Neicgalīši” (vad. I. Bozoviča), Skrudalienas pagasta vokālais ansamblis “Līgaviņas” (vad. R. Almakajeva), Daugavpils LKC folkloras kopa „Svātra” (vad. S. Teivāne),

 

Svātra sadejo kopā ar visu trīs Baltijas valstu premjeriem

Ministru prezidents Māris Kučinskis piektdien, 26. augustā, apmeklēja   Daugavpili, kur neformāli tikās ar Igaunijas premjerministru Tāvi Reivasu, kā arī Lietuvas premjerministru Alģirdu Butkeviču.

Vizītes plašajā programmā tika rasts laiks arī kultūras programmai, kur lai Baltijas valstu premjerministrus iepazīstinātu ar Latgales kultūras dažādību tika pieaicināta Daugavpils folkloras kopa "SVĀTRA".

Svātrotāji savā programmā piedāvāja iepazīties ar Latgales folkloras bagātību un netikai paši izpildīja dziesmas un dejas, bet arī aicināja kopīgā dejā augstās amatpersonas ar savām kundzēm.

Pēc "SVĀTRAS" priekšnesuma notika fotografēšanās.

Vasaras saulgriežu ieskandināšana kopā ar "Svātru"

  Vasaras saulgriežu svinības Dubrovina parkā sākās 21. jūnijā precīzi plkst. 11.15. Daugavpils pārņēma visgarākās Līgodziesmas stafeti, kas skanēja šajā dienā visā Latvijā. Pilsēta tika pārstāvēta projektā „Gadsimta garākā līgo dziesma”. Līgo dziesma no saules lēkta plkst. 4.29 līdz saules rietam plkst. 22.22 vijās cauri visai Latvijai, kopīgā dziedāšanā pulcējot katra konkrētā novada iedzīvotājus. Daugavpili pārstāvēja Latviešu kultūras centra folkloras dziesmu un deju kopa „Svātra". Pēcpusdienā svātrotāji, saimniece Vija Kudiņa ar saimi, pirtnieces Inga Krekele un Dzintra Abarone klausītājus aicināja mācīties piedzīvot īsāko nakti. Svētku viesi sēja sieru, kūla sviestu, mīcīja maizi, pina vainagus, sēja slotas, baudīja zāļu slotas pērienu, dziedāja līgo dziesmas un gāja rotaļās, bet vakarā, plkst. 22.00, pavadīja saulīti iekurot Jāņuguni Daugavas krastā.